CISZA
Małgorzata Kaplińska i Kornelia Klaja-Misiak. Malarstwo, rysunek, grafika.
8 - 19 kwietnia 2013 r.
wernisaż wystawy - 8 kwietnia, poniedziałek, godz. 17:00
Cisza to temat wspólnej wystawy Małgorzaty Kaplińskiej i Kornelii Klaja-Misiak. Autorki obserwują i za pomocą środków artystycznych notują chwile, w których otaczająca przyroda zdaje się odpoczywać, wyciszać i usypiać pod przykryciem nocy. Po niej następuje chwila przebudzenia. Obu zjawiskom towarzyszy odczucie swoistej ciszy, skłaniającej do zatrzymania się, milczącej refleksji i kontemplacji. Zjawisko dotyczy zarówno przyrody jak i człowieka. Opisują je obrazy Małgorzaty Kaplińskiej m.in. z cyklu „Cisza w pejzażu” oraz rysunki i grafiki Kornelii Klaja-Misiak z cyklu „Człowiek w ciszy”.
Małgorzata Kaplińska (ur.1975) studiowała w latach 1998 - 2003 w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego na wydziale Edukacji Wizualnej, w pracowniach rysunku Tadeusza Wodzińskiego i malarstwa Krystyna Zielińskiego. Specjalizacje zdobyła w pracowniach rzeźby Michała Gałkiewicza działań multimedialnych Wiesława Karolaka.
Wystawy :
2007 - wystawa zbiorowa „Pani pachnie jak tuberozy”, Galeria- Pod Dachem Nieba, Ciechocinek,
2007 - wystawa zbiorowa „Kobieta”, Klub Nauczyciela, Łódź,
2007 - wystawa indywidualna malarstwa „Pejzaż osobisty”, Galeria Rynku Sztuki, Łódź,
2005 - wystawa indywidualna rysunku, Studio Urody „Tamika”, Aleksandrów Łódzki,
2001 - udział w konkursie „Pomnik Pamięci i Chwały Armii Łódź”, wyróżnienie i wystawa pokonkursowa,
2001 - wystawa zbiorowa grafiki z Pracowni Grafiki prof. T.Chojnackiego, Galeria ASP „Akwarium”, Łódź,
2000 - wystawa zbiorowa rzeźby, Galeria Permanentna, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź,
2000 - wystawa zbiorowa rzeźby, „Portret pedagoga”, Galeria ASP „Akwarium” Łódź,
2000 - zbiorowa wystawa poplenerowa malarstwa, Galeria ASP „Akwarium”, Łódź.
Kornelia Klaja - Misiak (ur. 1977 Wadowice) edukację plastyczną rozpoczęła w Liceum Plastycznym w Bielsku-Białej ukończonym z wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia artystyczne. Naukę kontynuowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na Wydziale Edukacji Wizualnej. Dyplom otrzymała w pracowni grafiki warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego. Jest zdobywczynią statuetki za najlepszy Dyplom Roku 2004. Obecnie mieszka i pracuje jako grafik w Łodzi.
Przygoda artystki z działaniami w dziedzinie plastyki rozpoczęła się fascynacją malarstwem. Jednak z biegiem czasu to właśnie rysunek i grafika stały się głównym obszarem wypowiedzi artystycznej. Tematyka prac do tej pory zawsze związana była z obserwacją ciała ludzkiego. Jego stanów podpatrzonych głównie w sytuacjach uśpienia, odpoczynku, wyciszenia czy też wybudzenia ... Momenty te, zwykle właśnie w ciszy, uchwycone są na papierze za pomocą pędzla, piórka i ołówka... Niektóre z nich stały sie inspiracją do powstania cyklu grafik „Sen....” oraz „Dni...”.
Wystawy :
2005 - DYPLOM 2004, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź,
2005 - Wadowickie Środowisko Artystyczne, Wadowickie Centrum Kultury, Wadowice,
2000 - zbiorowa wystawa poplenerowa malarstwa, Galeria ASP „Akwarium”, Łódź,
2000 - Wadowickie Środowisko Artystyczne, Wadowickie Centrum Kultury, Wadowice.
1. Małgorzata Kaplińska(ur.1975) Zmierzch I z cyklu „Horyzonty”(2013) sygn.dat.p.d. akryl, tusz, tektura, 39,5x49,5 cm cena: 2.150,- |
2. Małgorzata Kaplińska(ur.1975) Zmierzch II z cyklu „Horyzonty”(2013) sygn.dat.p.d. akryl, tusz, tektura, 20x50 cm cena: 2.150,- |
3. Małgorzata Kaplińska(ur.1975) Wieczór z cyklu „Horyzonty”(2013) sygn.dat.p.d. akryl, tusz, tektura, 15x49,5 cm cena: 2.150,- |
4. Małgorzata Kaplińska(ur.1975) Bałuty o świcie z cyklu „Horyzonty”(2012) sygn.dat.p.d. akryl, tusz, tektura, 30,5x69,5 cm cena: 1.850,- |
5. Małgorzata Kaplińska(ur.1975) Jarzębina strykowska(2012) sygn.dat.p.d. akryl, tusz, tektura, 50x20 cm cena: 2.150,- |
6. Małgorzata Kaplińska(ur.1975) Brzozy o zmierzchu(2012) sygn.dat.p.d. akryl, tusz, płótno/pilśnia, 35x69 cm cena: 2.150,- |
7. Małgorzata Kaplińska(ur.1975) Krowy na wzgórzu(2012) sygn.dat.p.d. olej, akryl, tusz, tektura, 40x70 cm cena: 2.150,- |
8. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Poniedziałek z cyklu „Dni“(2001) sygn.p.d. akwaforta, akwatinta (3/4), 32x24,5 cm cena: 1.450,- |
9. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Wtorek z cyklu „Dni“(2001) sygn.p.d. akwaforta, akwatinta (3/4), 24,5x30,5 cm cena: 1.450,- |
10. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Środa z cyklu „Dni“(2001) sygn.p.d. akwaforta, akwatinta (2/4), 31x36 cm cena: 1.450,- |
11. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Piątek z cyklu „Dni“(2001) sygn.p.d. akwaforta, akwatinta (2/4), 26,5x24,5 cm cena: 1.450,- |
12. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Sen 01(2004) sygn.p.d. druk wypukły (3/4), 70x100 cm cena: 2.150,- |
13. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Sen 02(2004) sygn.p.d. druk wypukły (2/4), 70x100 cm cena: 2.150,- |
14. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Sen 03(2004) sygn.p.d. druk wypukły (2/3), 70x100 cm cena: 2.850,- |
15. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Sen 0(2004) sygn.p.d. linoryt (8/10), 70x100 cm cena: 860,- |
16. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Bez tytułu 01(2004) sygn.p.d. technika mieszana, papier, 70x100 cm cena: 720,- |
17. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Bez tytułu 02(2004) sygn.p.d. technika mieszana, papier, 70x100 cm cena: 720,- |
18. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Bez tytułu 03(2004) sygn.p.d. technika mieszana, papier, 70x100 cm cena: 720,- |
19. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Bez tytułu 04(2004) sygn.p.d. technika mieszana, papier, 59,5x100 cm cena: 720,- |
20. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Bez tytułu 05(2004) sygn.p.d. technika mieszana, papier, 70x100 cm cena: 720,- |
21. Kornelia Klaja-Misiak(ur.1977) Bez tytułu 06(2004) sygn.p.d. technika mieszana, papier, 70x100 cm cena: 720,- |