W KRĘGU STRZEMIŃSKIEGO
13 czerwca - 4 lipca 2014 r.
Galeria Pryzmat Związku Polskich Artystów Plastyków, Kraków, ul. Łobzowska 3
wernisaż wystawy - 13 czerwca, godz. 18:00
Współorganizatorzy wystawy: Galeria Pryzmat, Kraków i Rynek Sztuki, Łódź.
Wystawa „W kręgu Strzemińskiego” została otwarta 13 czerwca 2014 r. w Galerii ZPAP Pryzmat w Krakowie przez Prof. Ewę Gołogórską-Kucia oraz Dr. Wojciecha Niewiarowskiego. Prezentowana jest na niej twórczość artystów związanych z łódzką Akademią Sztuk Plastycznych zarówno w tym czasie, gdy wykładał na niej Władysław Strzemiński jak i w latach późniejszych. Do grona bliskich współpracowników Strzemińskiego należeli Stanisław Fijałkowski, Lech Kunka, Stefan Krygier, Bolesław Utkin, Stefan Wegner i Roman Modzelewski. Na wystawie można zobaczyć ich wczesne obrazy powstałe pod silnym wpływem nauczyciela oraz dzieła późniejsze, ukazujące indywidualną drogę artystyczną. Echa twórczości Strzemińskiego widoczne są też m.in. u Bolesława Hochlingera, Andrzeja Gieragi, Henryka Strumiłły i Krystyna Zielińskiego oraz młodszych artystów – Jagody Krajewskiej, Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Magdaleny Soboń i Anety Lis-Marcinkiewicz. Dla widzów zaskakująca może być różnorodność stosowanych technik – od klasycznego malarstwa, przez reliefowe kompozycje do wolnostojących rzeźb. Na wernisażu łódzkie środowisko artystyczne reprezentowała Jagoda Krajewska, która specjalnie przybyła na piątkową uroczystość.
Wystawa została przygotowana przez łódzką firmę Rynek Sztuki, zaś aranżację zaprojektował Marek Paluch.
1. Stanisław Fijałkowski(ur.1922) Zupełnie nowa autostrada I(2007) sygn.dat.na odwrociu akryl, węgiel, płótno, 100x100 cm |
2. Stanisław Fijałkowski(ur.1922) III Wielki Rów(1986) sygn.dat.na odwrociu akryl, płótno, 92.5x78.5 cm |
3. Stanisław Fijałkowski(ur.1922) Pejzaż morski(1948) sygn.dat.na odwrociu olej, płótno, 46x38 cm |
4. Stanisław Fijałkowski(ur.1922) Kubistyczny dzban II(1947) sygn.na odwrociu olej, płótno/pilśnia, 60x50 cm |
5. Andrzej Gieraga(ur.1934) Obraz LXVIII(1983) sygn.dat.na odwrociu technika własna, 65x150 cm |
6. Bolesław Hochlinger(1898-1979) Kompozycja V(1962) sygn.dat.p.d. olej, płótno, 57x74 cm |
7. Bolesław Hochlinger(1898-1979) Malbork(1975) sygn.dat.p.d. olej, płótno, 60x90 cm |
8. Marian Jaeschke(1904-1980) Kompozycja(1958) nsygn.(na odwrociu nalepki z wystawy w BWA Łódź i inwentaryzacyjna MKiS) olej, tektura, 34.5x47.5 cm |
9. Tomasz Jaśkiewicz(1932-1991) Kompozycja sygn.na odwrociu technika własna, drewno, pilśnia, 53x33.5 cm |
10. Jagoda Krajewska(ur.1949) Kwadrat Łodzi(2014) sygn.na odwrociu papier z żółtych stron książki telefonicznej, oprawa drewniana, 31x30x13 cm |
11. Jagoda Krajewska(ur.1949) Kwadrat NYC(2014) sygn.na odwrociu papier z żółtych stron książki telefonicznej, oprawa drewniana 31x30x13 cm |
12. Stefan Krygier(1923-1997) Po powrocie Odysa z cyklu „Symultanizm formy”(1988) sygn.dat.p.d. olej, płótno, 90x130 cm |
13. Lech Kunka(1920-1978) Portret artysty(1969) sygn.dat.p.d. technika własna,175x120 cm |
14. Lech Kunka(1920-1978) Struktury skał(1975) sygn.dat.śr.d. akryl, płótno, 100x70 cm |
15. Lech Kunka(1920-1978) Kompozycja(1967) sygn.dat.l.d. technika własna, pilśnia, 122x59.5 cm |
16. Lech Kunka(1920-1978) Kompozycja(1967) sygn.dat.p.d. technika własna, pilśnia, 109x44.5 cm |
17. Aneta Lis-Marcinkiewicz(ur.1972) Przestrzenie 34(2008) sygn.na odwrociu technika własna, pilśnia, 80x111 cm |
18. Aneta Lis-Marcinkiewicz(ur.1972) Iluminacja – przestrzenie(2011) sygn.na odwrociu poliptyk - 15 elementów, technika własna, płyta paździerzowa, 65x109.5 cm |
19. Roman Modzelewski(1912-1997) Słońce I(1946) sygn.dat.p.d. olej, płótno, 61x50 cm |
20. Roman Modzelewski(1912-1997) Żagle(1947) nsygn. olej, collage, płótno, 61x49.5 cm |
21. Roman Modzelewski(1912-1997) Ostatnia decyzja(1986) sygn.dat.l.d. technika własna, płótno, 34.5x46 cm |
22a. Jolanta Rudzka-Habisiak(ur.1958) Aniołeta Natura(2003) sygn. technika własna, papier, nici, żywica, metal, 250x200 cm |
22b. Jolanta Rudzka-Habisiak(ur.1958) Aniołeta Demon(2003) sygn. technika własna, papier, nici, żywica, metal, 250x200 cm |
23. Magdalena Soboń(ur.1976) Listy miłosne(2014) sygn.dat.p.d. technika własna, papier, poliptyk - 4 elementy 40x30 cm (każdy) |
24. Henryk Strumiłło(1934-2001) Głębia(1969) sygn.dat.na odwrociu technika mieszana, płótno, 130x99 cm |
25. Henryk Strumiłło(1934-2001) Kompozycja(1964) sygn.dat.na odwrociu olej, płótno, 90x60 cm |
26. Władysław Strzemiński(1893-1952) Wieś z cyklu „Białoruś Zachodnia” nsygn.(sygn.przez Nikę Strzemińską, opinia Zenobii Karnickiej z 2012 r.) ołówek, tusz, kalka, 16.5x34 cm (w św.p-p) |
27. Bolesław Utkin(1913-1993) Kompozycja sygn.p.d. technika własna, pilśnia, 69.5x69.5 cm |
28. Bolesław Utkin(1913-1993) Kompozycja z kołem sygn.l.d. technika własna, pilśnia, 61x60 cm |
29. Bolesław Utkin(1913-1993) Kompozycja sygn.p.d. technika własna, pilśnia, 75x61 cm |
30. Bolesław Utkin(1913-1993) Kompozycja sygn.p.d. technika własna, pilśnia, 63x61 cm |
31. Stefan Wegner(1901-1965) Kompozycja sygn.l.d. technika własna, pilśnia, 81x61 cm |
32. Stefan Wegner(1901-1965) Chłopiec na plaży(1955) sygn.dat.p.d.(na p-p) olej, papier, 45x38.5 cm (w św.p-p) |
33. Krystyn Zieliński(1929-2007) CVIII-91A(1991) sygn.dat.p.d. technika własna, papier, 52x63 cm |
34. Krystyn Zieliński(1929-2007) CXVIII-91A sygn.p.d. technika własna, papier, 21x34 cm |
35. Krystyn Zieliński(1929-2007) Bez tytułu sygn.na odwrociu godłem EL technika własna, metal, 97x73 cm |
RELACJA Z WERNISAŻU