GRZEGORZ SZTABIŃSKI
LATA I OBRAZY
8 - 21 kwietnia 2016 r.
Rynek Sztuki, Galeria ELart, ul. Wschodnia 69 (od ul. Narutowicza), Łódź
wernisaż wystawy - 8 kwietnia, godz. 17:00
Wystawa jest przeglądem wybranych obrazów z różnych okresów działalności Grzegorza Sztabińskiego - profesora Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, autora wielu publikacji z zakresu teorii sztuki oraz malarza, twórcy instalacji i sporadycznie performera. Pokazywane prace (poza najwcześniejszą, z początku studiów) należą do obszernego cyklu „Pejzaże logiczne”. Przedstawiony realistycznie fragment krajobrazu staje się w nich punktem wyjścia operacji intelektualnych albo podporządkowanych zasadom matematycznym, albo opartych na komplikowaniu relacji podłoża i odtwarzanej rzeczywistości, nakładania na jedną płaszczyznę wielu widoków, ujawniania i ukrywania itp.
olej, płótno, 75x90 cm
technika mieszana (akryl, płótno, drewno), 81x100 cm
technika mieszana (akryl, płótno, drewno), 81x65 cm
5. Obraz drzewa(1988) sygn.na odwrociu technika mieszana (kredka, olej, płótno), 54x65 cm
technika mieszana (akryl, kredka, płótno), 59.5x73 cm
technika mieszana (akryl, papier, płótno), 81x99.5 cm
technika mieszana (akryl, papier, płótno), 80.5x99.5 cm
Grzegorz Sztabiński(ur.1946) - profesor zwyczajny w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie oprócz zajęć z zakresu teorii i historii sztuki kieruje Pracownią Kompozycji Intermedialnej. Opublikował Problemy intelektualizacji sztuki w tendencjach awangardowych (Łódź 1991), Dlaczego geometria? Problemy współczesnej sztuki geometrycznej (Łódź 2004), Inne idee awangardy. Wspólnota, wolność, autorytet (Warszawa 2011). Jest redaktorem naczelnym rocznika „Art Inquiry. Recherches sur les arts”. Jako artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, sztuką instalacji i sporadycznie sztuką performance; prace jego były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (np. Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo, 1979; Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Performance w Lyonie, 1981).
WERNISAŻ